Cover Up – Dövme Kapama

Dövme kapama (cover up) işlemi hakkında merak edilenler.

Taşıdığınız dövmeden memnun olmadığınızda onu değiştirmek gibi bir imkanınız olduğunu biliyormuydunuz?
Bildiğiniz gibi kalıcı dövmeyi cilt altına boya enjekte ederek yani pigmentleri doldurarak yapıyoruz.. Buradaki püf noktası pigmentin ne kadar dolu olduğudur.Genelde yanlış dövme uygulamalarında acemilikten kaynaklanan cilt altına düzgün girilememesi sonucu pigmentler iyi doldurulamaz, bu durum o dövmeyi kapatmakta kolaylık sağlar.

Pigmentlerin durumunu size bir örnekle anlatmaya çalışayım.. pigmenti bir bardak gibi düşünün bu bardağın yarısı dolu ise diğer yarısı hala boş olduğundan boya alabilir bu dövmede rahatlıkla kapatılabilir anlamına gelir.Eğer bardak dolu ise daha boya alamayacağından etrafındaki pigmentlerin yardımıyla kapatılacağı için daha büyüyecek anlamına gelir..

Kurtulmak istediğiniz dövmeyi kapatabilmek için daha büyük bir dövme yapmak gerekiyor. Eğer pigmentlerin durumu müsait ise çok büyümeden kapatılabilir,
ama derin kesikler sonucu kabarıklık oluşmuş dolu pigmentin daha büyük dövmelerle kapatılması gerekiyor.

Yapılan en büyük hatalaran biri şudur: Boyanın rengini açmak için beyaz veya ten rengi gibi pigmentlerle önce kapatılmak istenen dövmenin rengi açılır
bu tamamen yanlıştır.. boya ne renk olursa olsun içindeki pigment yine pigmenttir ve bardağı yine doldurmuş olursunuz, açık renk yada koyu renk fark etmez bardak dolduktan sonra boya almaz..

Dövme taşıyanların dövmesini değiştirmek istemesinin sebepleri genelde şunlardır:
– Amatör yapılmış dövme uygulamasının eğri büğrülüğü.
– Amatör yapılmış dövme uygulaması ile ciltte kabarıklık ve füme gibi renklerde koyuluğa sebep olması.. bakınız: sık sorulan sorular gibi link.
– Çiftlerin birbirlerinin isimlerini dövme ile yazdırdıktan sonra ayrılık sonucu çareyi isimleri başka dövme ile kapatmakta bulmaları.
– Büyük bir aşkla yazılan isim ve cümlelerin daha sonra bir şey ifade etmemesi yada rahatsız etmesi sonucu yine başka bir dövme ile kapatma yoluna gidilmesi.

Yazılan isimler dışında yaptırılan bir dövme figürü, doğru işlem ile uygulandığında, işinin ehli bir dövme sanatçısı arafında özenle yapıldığında kimsenin memnun olduğu bu dövmesini kapatmak istemesine, ondan kurtulmak istemesine rastlamıyoruz. Aksine dövme o kadar benimsenirki birsüre sonra yetmez, bu durumda dövmeyi daha büyütme yoluna yada başka bir dövme daha yaptırma isteğine sebep olur..”birkere dövme yaptıran birinin sürekli başka dövme yaptırma isteği duyduğunu, kimsenin tek dövme ile kalmadığını, hatta bunun bir hastalık olduğu” gibi söylentiler mutlaka kulağınıza gelmiştir

Dövme kapamakla ilgili sık sorulan sorular:

 • istediğim dövme ile kapatabilirmiyiz?
 • dövme çok büyümeden nasıl kapanabilir?
 • neden dövmemde kabarıklık var?
 • rengi neden bozuluyor?
 • dövmem tek seansta bitermi? yoksa üstüste işlem yaptırmam gerekirmi?
 • kaç seans sürer?
 • her dövme kapatılabilirmi?
 • dövme kapatmanın fiyatı nedir?
 • çok can yakarmı?
 • ten rengi ile kapatsak olurmu?
 • dövemyi sildirmekmi? yoksa başka dövme yapmakmı daha iyi sonuç verir?

 

Günümüzde dövme hızlı bir şekilde ilerliyor olduğundan dövme yapmaya heveslenen ve bilinçsiz bir şekilde yapmaya çalışan birçok insan vardır.

Dövme yapmak sadece makine kullanmak değildir. Temelinde resim olan ve bol pratiğe dayalı bir iştir. Bu yüzden çok seçici olmalı, dövme yaptıracağınız kişinin dövmeyi yapacağı ortama ve işçiliğine bakmalısınız. Yüzümüzde çıkan bir sivilce bile bizi oldukça rahatsız ediyorken kötü yapılmış bir dövmenin ömür boyu pişmanlığını yaşarız.

Artık hemen hemen hepimizin evinde bilgisayar veya bir tabletimiz, internete giren cep telefonumuz ve bir dövme stüdyosunun web sitesi vardır. Bu sayede her dövme sanatçısının stüdyo fotoğraflarına ve dövme çalışmalarını kontrol edebilirsiniz.

Tüm bu imkanlara rağmen hâlâ daha uygun fiyata veya ücretsiz dövme yaptırabilmek için kuaför salonlarında, ev ortamlarında, askeriyede dövme yaptırılıyor. Haliyle bu ortamda yapılan dövmeler kötü oluyor. Durumun ciddiyeti geç fark edilince sildirmenin yolları veya kapatmanın yolları aranıyor. Maalesef ki Türkiye de dövme silme pek mümkün olmadığından tek çözüm dövme kapatma oluyor.  Dövme kapatma diğer adıyla cover-up istenmeyen veya kötü yapılmış dövmeyi kamufle etmektir. Eğer vücudunuzda kötü yapılmış bir dövme varsa bir profesyonel tarafından yardım alarak uygun modelle kapatılır.