En iyi dövmeciyi ayırırken hangi dalda en iyi olduğuna dikkat etmek gerekir. Her dövmeci her dövmeyi çok iyi yapabilir anlamına gelmiyor, çünkü dövmede tarzlar vardır ve bu tarzlarında uygulanış şekilleri birbirinden farklıdır ve farklı meziyetler gerektirir.
Mesela portre yapabilen usta bir dövme sanatçının bir yazıyı düzgün yazamadığına rastlayabilirsiniz. Bu durum dövme sanatçısının kendini hangi tarzda geliştirdiğine göre değişiyor. Hatta bazı sanatçılar sadece old school çalışır bazıları sadece realistik çalışır.
Elbette sürekli aynı tarzda çalıştıkları için bu tarzı en iyi şekilde yaparlar.Fakat diğer tarzlarda dövmeler istediğinizde de isteğinizi karşılayabilirler.
En iyi dövme sanatçısı aslında sizin ne istediğinizi anlayabilen ve size istediğinizi verendir. Elbette siz tecrübeniz olmadığı için yanlış şeyler istiyor olabilirsiniz bu durumda iyi dövme sanatçısı sizi uyarır doğruyu anlatır, kabul etmek yada etmemek size kalmıştır.
Çünkü iyi dövme sanatçısı zaten yanlış veya kötü iş yapmak istemez, öncelikle kendi sanatını düşünür ki böylece sizi düşünmüş olur. En iyi dövme sanatçısı size istediğinizi en doğru şekilde veren ve temiz çalışan kişidir.
Temiz çalışan derken hijyenden bahsettiğimiz gibi dövmenin temizliğinden de bahsediyoruz. Bu dövmenin yara yapmaması, tertemiz gözükmesi, ayrıntıların görünüyor olması demektir.Ve uzun yıllar sonrada aynı kalitesi koruması gerekir.
İyi dövme sanatçısı bunun sadece kendi yeteneği ile olamayacağını bunda büyük etkinin malzeme kalitesi olduğunun farkındadır. Yeni çıkan malzeme ve ekipmanları takip eder çünkü dövme sanatı da aynı oranda gelişiyor.Malzeme ve ekipman konusunda titizdir ve paraya kıyar diyelim.
Malzeme kalitesi olmadan iyi dövme yada dövmeci diye bir şeyde bahsedemeyiz.
Dediğimiz gibi iyi dövme sahibi olmak istiyorsak en iyi dövmeci ile çalışmalısınız, iyi dövmecide en iyi malzeme kalitesiyle çalışan ve kendini sürekli geliştiren kişidir.
Peki dövmecinin iyi olup olmadığını nereden anlarsınız? Bu konuda yapabileceğiniz en basit şey çalışmalarına bakmaktır ve bu çalışmalarında kendisine ait olduğuna emin olmanız gerekir.Dövme sanatçısı çalışmalarını internet yoluyla paylaşır.
Bu çalışmaları incelediğinizde kişinin kendini hangi tarzda geliştirdiğini ve sanatının temizliğini net görebilirsiniz. Fakat çalışmaların kişiye ait olup olmadığını kontrol etmek için çalışırken ki resimlerini de inceleyiniz.
İyi bir sanatçıya Milli Eğitim Bakanlığı ustalık belgesini zaten vermiştir. Bu onun uzun yıllardır bu işi yaptığının ve usta olduğunun kanıtıdır. Meb ustalık belgelerini ortalama 2010 senesinden beridir vermekte daha yeni uygulama olduğu için sertifika tarihi daha eski olamayacaktır. Fakat Meb zaten uzun zamandır bu işi yapan dövmeciye bu belgeleri birde sınavlarla verdiği için emin olabilirsiniz.
Biz tattooherada ekip olarak çalışmaktayız ve her sanatçımızın ustalık belgeleri mevcuttur. Malzeme kalitesine son derece dikkat ederiz, tek kullanımlık malzeme kullanırız ve kendi yaptığımzı dövmelerden başka bir şey yayımlamayız. Bunun  için tattoohera ortam resimlerini de paylaşırız ki dövmeler yapılırken ki resimlerini de inceleyebilin isteriz.